اجرای سقف یوبوت در مشهد

سقف یوبوت در مشهد

منظور از اجرای سقف یوبوت در مشهد و یا شهرهای دیگر، سقف هایی است که با کمک قالب های ماندگار در بتن به دو لایه بتن مسلح پایین و بالا تبدیل شده باشد، لازم به ذکر است که این قالب ها از جنس پلاستیک، پلی پروپیلن، پلی اتیلن و یا پلی استایرن هستند.

در اواخر قرن بیستم میلادی تعدادی از مهندسان ایتالیایی بر روی سقف های گوناگون به خصوص دال های بتنی تحقیق کردند و هدفشان بهینه سازی، رساندن سقف ها به مقاومت لازم در مقابل زلزله، استفاده از دهانه های بلند و کاهش میزان مصرف آرماتور و بتن بود.

بنابراین پس از انجام تحقیقات فراوان سقف یوبوت را ابداع کردند و به خاطر مزایای فراوانی که داشت در سراسر دنیا مورد استقبال قرار گرفت. پس از آن در سال 87 وارد مشهد و دیگر شهرهای ایران شد و تاییدیه فنی لازم را از مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن وزارت راه و شهرسازی دریافت کرد.

اجرای سقف یوبوت در مشهد

چنانچه تمایل دارید با  نحوه اجرای سقف یوبوت  در مشهد و شهرهای دیگر بیشتر آشنا شوید در ادامه مطلب با ما همراه باشید. در ابتدا به این موضوع توجه داشته باشید که شیوه ی اجرای سقف یوبوت شبیه دال های بتنی توپر است و تنها تفاوت شان این است که سقف یوبوت یک مرحله بیشتر دارد که این مرحله برای قرار دادن قالب های یوبوت اضافه شده است.

به طور کلی مراحل اجرای سقف یوبوت در مشهد و شهرهای دیگر عبارتند از:

مرحله اول:  قالب بندی

در این مرحله قالب بندی زیرین دال با در نظر گرفتن تغییرات موجود انجام می شود. قالب هایی که در این مرحله مورد استفاده قرار می گیرنداز جنس چوب، پلی وود، فلز و یا کارتن پلاست هستند.زیرسازی این قالب ها باید به صورتی انجام شود که کمی خیز به سمت بالا داشته باشد.

توجه داشته باشید که کل سطح دال بر روی سطح قالب با پوشش چوب کاور داده می شود، سپس مهندس موردنظر محاسبه می کند که چگونه میلگردهای زیرین دال در دوجهت عمود بر هم قرار داده شوند.

مرحله دوم:  آرماتوربندی شبکه تحتانی و تیرها

در اجرای سقف یوبوت بعد از اینکه قالب بندی سقف انجام شد و از درستی آن اطمینان حاصل پیدا کردند، فرآیندهای موردنیاز برای آرماتوربندی تیرها، میلگردهای شبکه زیرین، آرماتورهای تقویتی و کنار بازشوها صورت می گیرد.

همواره به این مسئله توجه داشته باشید که با در نظر گرفتن نقشه های اجرایی، شبکه آرماتور پایین لازم است به صورتی بسته شود که حداقل یک میلگرد میان قالب های U-Boot جای داده شود.

فاصله معقول بین میلگردها باید در حدود ۲۰ سانتی متر در نظر گرفته شود. قالب‌های یوبوت با فواصل مشخصی در کنار هم قرار داده می شوند.

از آنجاییکه در زیر قطعات یوبوت، پایه‌های مخروطی وجود دارد،  ضخامت مورد نیاز زیر یوبوت تامین میگردد.

مرحله سوم: قراردادن قالب های یوبوت

بعد از اینکه آرماتور بندی لایه زیرین و تیرها کامل شد، دقیقا مطابق با نقشه های اجرایی، قالب های U-Boot قرار داده می شوند و بندهای میان آنها به وسیله ی بند های تعبیه شده روی قالب بسته می شود تا قالب ها به هم متصل شوند وحرکتی نداشته باشند.

توجه داشته باشید که این کار حتما باید با نظارت و محاسبه مهندس ناظر در مشهد و یا شهر مورد نظرتان تنظیم گردد.

مرحله چهارم: آرماتوربندی شبکه فوقانی

در این مرحله و بعد از اینکه مکان دقیق قالب ها بررسی گردید، شبکه آرماتور بالای دال بسته می شود و در صورت نیاز آرماتورهای برشی میان قالب ها جای داده می شوند. در این مرحله آرماتور بندی اصلی با توجه به نمره آرماتور و فاصله میان آنها انجام می شود.

آرماتور های فوقانی را با سیمهای مفتولی به صورتی به قالبها می بندیم که امکان حرکت و بلند شدن قالب های یوبوت در هنگام بتن ریزی وجود نداشته باشد.

 

مرحله پنجم:  بتن ریزی لایه اول

در این مرحله بعد از اینکه کنترل های نهایی انجام شد، می توان آن را به چند قسمت مساوی تقسیم کرد تا بتن ریزی را از یک سمت شروع کنیم. بهتر است بدانید که این تقسیم بندی برای جلوگیری از ایجاد درز سرد در طول عملیات بتن ریزی بین بتن تحتانی و فوقانی انجام می شود.

لازم به ذکر است که در اجرای این نوع سقف ها، عملیات بتن ریزی در دو لایه صورت می گیرد. لایه اول با اضافه کردن روان کننده به ضخامت حدودا ۵ تا ۱۰ سانتی متر به بتن ریخته می شود و باعث می شود که بتن با کمک عمل ویبره، تمام سطح زیر قالبهای ماندگارU-Boot را پر نماید.

همواره این نکته را به یاد داشته باشید که عملیات ویبره زدن را تا زمانی ادامه می دهند که از عدم وجود فاصله میان قالب های یوبوت و رسیدن کامل بتن زیر آرماتور های شبکه زیرین اطمینان پیدا کنند.

عملیات بتن ریزی لازم است که در دو مرحله انجام گیرد. در ابتدا، بتن ریزی توسط یک فوق روان کننده انجام می شود و در این مرحله توجه داشته باشید که غلظت بتن در حدی باشد که کل لایه زیرین را پر کند. سپس در مرحله دوم عملیات بتن ریزی لایه فوقانی شروع می شود.

مرحله ششم: تکمیل بتن ریزی

در مرحله ششم از اجرای سقف یوبوت در مشهد و یا شهرهای دیگر کشور، لایه دوم را روی لایه اول می ریزند تا بتن به ضخامت مورد نظر برسد. لازم به ذکر است که فاصله بین بتن ریزی لایه اول و دوم نباید به قدری طول بکشد که منجر به گیرایی لایه اول شود.

بعد از کامل شدن فرآیند بتن ریزی، یوبوت در این فضا به صورت کامل دفن می گردد و سطح فوقانی به صورت صیقلی شده نمایان می گردد.

مرحله هفتم:  باز کردن قالب های کف

در این مرحله بعد از اینکه مهندس ناظر در مشهد و یا شهر موردنظر، تایید کرد که بتن به گیرایی لازم رسیده است، می توانند قالب های سقف و جکهای بتن ریزی شده را باز کرد و اجرای سقف های بعدی را آغاز نمود. توجه داشته باشید که تا زمانی که بتن به مقاومت نهایی برسد لازم است جک های وسط دهانه ها و زیر تیرها نگه داشته بشود.

به عبارت ساده تر پس از طی زمان گیرش بتن، قالب از زیر سقف خارج می گردد و سطحی کاملاً صاف و صیقلی نمایان می شود.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *