بلوک یوبوت

سقف یوبوت درعراق

یوبوت یک سیستم سقفی است که ساختار لایه‌ای دارد و این لایه ای بودنش بدان علت است که از قالب‌هایی خاص در آن استفاده می کنند. توجه داشته باشید که قالب های به کار رفته در سقف یوبوت در عراق یا کشورهای دیگر، از جنس پلی پروپیلن، پلاستیک، پلی اتیلن و یا پلی استایرن می باشند.برای اطلاع بیشتر از نحوه اجرای سقف یوبوت در عراق با ما همراه باشید.

شاید برای شما هم این سوال مطرح شده باشد که تاریخچه سقف های یوبوت در عراق و کشورهای دیگر به چه زمانی باز می گردد؟ در اواخر قرن بیستم میلادی جمعی از مهندسان ایتالیایی در مورد سقف های گوناگون به ویژه دال های بتنی تحقیق کردند و هدفشان از این تحقیقات، بهینه سازی و طراحی سقف هایی با مقاومت کافی درمقابل زلزله بود و اینکه بتوان از این سقف ها برای دهانه های بلند نیز بهره برداری کرد. علاوه بر این، هدفشان این بود سقف هایی را طراحی کنند که در میزان مصرف آرماتور و بتن هم صرفه جویی شود.

 این دانشمندان پس از تحقیقات فراوانی که انجام دادند، سرانجام موفق شدند سقف یوبوت را ابداع کنند. سقف های یوبوت مزایای زیادی داشت به همین دلیل در تمام کشورهای جهان از جمله عراق بسیار مورد استقبال قرار گرفت.

اجرای سقف یوبوت در عراق

در ادامه مطلب نحوه اجرای سقف های یوبوت را درعراق و کشورهای دیگر بررسی خواهیم کرد.

قبل از اینکه با اجرای سقف های یوبوت بیشتر آشنا شوید، بهتر است بدانید که نحوه ی اجرای سقف یوبوت در عراق و دیگر کشورها مشابه دال های بتنی توپر است، با این تفاوت که سقف یوبوت یک مرحله بیشتر از دال های بتنی توپر دارد و این مرحله به خاطر جایگذاری قالب های یوبوت افزوده شده است.

مراحل اجرای سقف یوبوت در عراق و کشورهای دیگر عبارتند از:

مرحله قالب بندی

در این مرحله با توجه به تغییرات موجود، قالب بندی زیرین دال صورت می گیرد. قالب های مورد استفاده در این مرحله به صورت معمول از جنس چوب، پلی وود، کارتن پلاست و یا فلز می باشند. همواره این نکته را مد نظر داشته باشید که زیرسازی این قالب ها باید به گونه ای باشد که کمی خیز به سمت بالا داشته باشند.

با استفاده از پوشش چوب تمام سطح دال بر روی سطح قالب را کاور می دهند و پس از آن مهندس پروژه مشخص می کند که میلگردهای زیرین دال چگونه به صورت عمود برهم قرار داده شوند.

مرحله آرماتوربندی شبکه تحتانی و تیرها

برای اجرای سقف یوبوت در عراق و کشورهای دیگر، پس از تکمیل قالب بندی سقف، مهندسان میزان درستی آن را با دقت بررسی می کنند و چنانچه مورد تاییدشان باشد، فرآیندهای موردنیاز برای آرماتوربندی تیرها، میلگردهای شبکه زیرین، آرماتورهای تقویتی و کنار بازشوها آغاز می شود.

لازم به ذکر است که با توجه به نقشه های اجرایی، شبکه آرماتور پایین حتما باید به صورتی بسته شود که حداقل یک میلگرد میان قالب های U-Boot فاصله بیفتد.

فاصله معقول و مناسب میان میلگردها در حدود ۲۰ سانتی متر است. بنابراین، قالب‌های یوبوت با فواصل معینی در کنار هم قرار می گیرند.

مرحله قراردادن قالب های یوبوت

توجه داشته باشید که پس از تکمیل آرماتوربندی لایه زیرین و تیرها، با توجه به نقشه های اجرایی، قالب های U-Boot جایگذاری می شوند و برای اینکه قالب ها به درستی به هم متصل شوند وحرکتی نداشته باشند، لازم است که بندهای میان آنها با بند های تعبیه شده روی قالب بسته شود. این کار حتما باید با نظارت و بررسی مهندس پروژه در عراق انجام شود.

مرحله آرماتوربندی شبکه فوقانی

در این مرحله پس از بررسی مکان دقیق قالب ها، شبکه ی آرماتور بالای دال را می بندند و اگر نیاز باشد، آرماتورهای برشی میان قالب ها قرار می گیرند. در این مرحله با در نظر گرفتن نمره آرماتور و فاصله بین آن ها، آرماتوربندی اصلی صورت می گیرد.

با استفاده ازسیم های مفتولی، آرماتورهای فوقانی به صورتی به قالب ها بسته می شود که از حرکت و بلند شدن ناگهانی قالب های یوبوت حین بتن ریزی جلوگیری بعمل آید.

مرحله بتن ریزی لایه اول

پس از اینکه مهندسان در عراق کنترل های نهایی خود را انجام دادند، برای شروع فرآیند بتن ریزی آن را به چند قسمت مساوی تقسیم می کنند تا بدین ترتیب از ایجاد درز سرد بین بتن تحتانی و فوقانی حین انجام فرآیند بتن ریزی جلوگیری کنند.

همواره این نکته را در نظر داشته باشید که برای اجرای سقف های یوبوت در عراق و کشورهای دیگر، عملیات بتن ریزی را در دو لایه انجام می دهند.

 درلایه اول روان کننده ای به ضخامت ۵ تا ۱۰ سانتی متر را روی بتن می ریزند و این کار باعث می شود که با کمک ویبره زدن تمام سطح زیر قالبهای ماندگارU-Boot با بتن پر شود. فرآیند ویبره زدن تا زمانی ادامه دارد که مهندسان از عدم وجود فاصله بین قالب های یوبوت و رسیدن کامل بتن زیر آرماتور های شبکه زیرین مطمئن شوند.

همان طور که در قسمت بالا اشاره شد،عملیات بتن ریزی حتما باید طی دو مرحله انجام شود. در مرحله اول بتن ریزی توسط یک فوق روان کننده صورت می گیرد و غلظت بتن باید در حدی باشد که کل لایه زیرین را پر نماید. پس از آن در مرحله دوم عملیات بتن ریزی لایه فوقانی آغاز می گردد.

مرحله کامل کردن فرآیند بتن ریزی

در این مرحله از اجرای سقف های یوبوت در عراق و کشورهای دیگر، لایه دوم روی لایه اول ریخته می شود تا زمانی که بتن به ضخامت مورد نظر خود برسد. در این مرحله توجه داشته باشید که فاصله بین بتن ریزی لایه اول و دوم نباید به اندازه ای طولانی باشد که سبب گیرایی لایه اول شود.

بعد از تکمیل فرآیند بتن ریزی، یوبوت در این فضا به صورت کامل دفن می شود و سطح فوقانی به صورت صیقلی شده نمایان می گردد.

مرحله باز کردن قالب های کف

در مرحله نهایی بعد از اینکه مهندس ناظر در عراق و یا کشور موردنظر، رسیدن بتن به گیرایی لازم را تایید کرد، کارگران می توانند قالب های سقف و جک های بتن ریزی شده را باز کنند و اجرای سقف های بعدی را شروع نمایند.

همواره این نکته را مد نظر داشته باشید که تا زمان رسیدن بتن به مقاومت نهایی حتما باید جک های وسط دهانه ها و زیر تیرها نگه داشته شوند. پس از اینکه زمان گیرش بتن طی شد، قالب از زیر سقف خارج می شود و سطحی کاملاً صاف و صیقلی نمایان می شود.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *