طراحی سقف یوبوت در مشهد

تعریف سقف یوبوت در مشهد

‌سیستم‌های سقفی گوناگونی در ساختمان سازی استفاده می شوند که هر کدام از آن ها ویژگی‌های منحصر به فرد خود را دارند. یکی از انواع سیستم‌های سقف، سقف یوبوت است که به خاطر ساختار و نحوه اجرایی که دارد، مزایا و راهکارهای مختلفی را برای طراحی سقف یوبوت در مشهد و شهرهای دیگر کشور قرار می دهد.

لازم به ذکر است که یوبوت یک سیستم سقفی است و به خاطر قالب‌های خاصی که در آن استفاده می شود، ساختارش لایه‌ای است. معمولا این قالب‌ها از جنس پلاستیک هستند و در حین اجرای سقف و بتن ریزی فضای بزرگ تری را اشغال می نمایند.

به این مسئله توجه داشته باشید که وقتی حجم بتن مورد نیاز کاهش یابد، وزن کل سازه سقف نیز به میزان نسبتا زیادی کاهش پیدا می کند. به عبارت ساده تر اینکه سقف یوبوت نسبت به انواع سقف های دیگروزن بسیار کمتری دارد.

تکنولوژی دال یوبوت یک جایگزین مناسب و مقرون به صرفه برای سیستم های سنتی مانند دال است. در تکنولوژی دال یوبوت دو لایه بتن مسلح در پایین و بالای دال ایجاد می شود که میان این 2 لایه با قالب های یوبوت پر می گردد. هدف کلیدی از این فرآیند  این است که بتن غیر باربر از درون حجم دال حذف شود وعمل سبک سازی انجام گیرد.

عیب اساسی دال های سنتی در ساختمان های بتنی، وزن بسیار بالای آن ها است که طول دهانه ها را محدود می نماید. به همین علت است که فناوری های نوین بتنی مسلح هم چون دال بتنی مجوف یوبوت بر روی مسئله افزایش طول دهانه، کاهش وزن سازه تمرکز دارند.

طراحی سقف یوبوت در مشهد

همواره این نکته را مد نظر داشته باشید که طراحی سقف یوبوت در مشهد و مدل سازی آن، کار پیچیده و دشواری محسوب نمی شود. در اصل سقف یوبوت، زیر مجموعه دال های بتنی می باشد. تحقیقات و بررسی های انجام شده حاکی از این است که سقف یوبوت و دال های بتنی عملکردهای شبیه به هم دارند.

برای تحلیل و طراحی سقف های یوبوت در مشهد و شهرهای دیگر کشور لازم است که از اصول و قوانین مرتبط با دال های بتنی پیروی شود. در گام نخست برای طراحی دال مجوف یوبوت، ابتدا ضخامت معادل دال توپر برای دال مجوف مشخص می شود.

نحوه محاسبه این ضخامت بدین صورت انجام می شود که بر طبق روابط ممان اینرسی مقطع سقف را محاسبه می نمایند. سپس، ضخامت معادل بدست آمده را به عنوان اصل و اساس کار طراحی خود قرار می دهند. طراح با توجه به فاصله دهانه،  بیشترین ضخامت را به عنوان ضخامت سقف پیش بینی می کند.

توجه داشته باشید که همه ی سقف ها در نرم افزارهای تحلیل و طراحی دال مثل SAFE مدل شده و میزان خیز ماکزیمم با مقادیر بیان شده در آیین نامه مقایسه می شود. پس از آن، در صورتی که خیز موجود کمتر از مقادیر حاصل باشد، ضخامت فعلی توسط مهندسان مورد پذیرش قرار می گیرد.

طراحی سقف یوبوت در مشهد به چه صورت انجام می شود؟

به صورت کلی ، طراحی سقف‌های گوناگون و شرایط بارگذاری مختلف در مشهد و شهرهای دیگر کشور به سیستم آن‌ها بستگی دارد. می توان ادعا کرد که عملکرد سقف یوبوت در برابر بارهای اعمال شده، تقریبا مشابه به دال‌های مجوف می باشد.

البته به این موضوع توجه داشته باشید که برخلاف دال‌های مجوف که در شرایط بارگذاری هم چون عضوهای T شکل عمل می نمایند، عملکرد سقف یوبوت در هنگام بارگذاری مشابه عضوهای I شکل می باشد.

طراحی سقف یوبوت در مشهد و شهرهای دیگر کشور، مطابق با استانداردهایی که در ادامه مطلب ذکر شده است انجام می‌شود:

  • آیین نامه طراحی ساختمان‌ها در مقابل زلزله (استاندارد 2800)
  • موسسه بتن آمریکا استاندارد (ACI 318-08) یا قوانین اتحادیه اروپا (استاندارد (EN 1992-1-1
  • مقررات ملی ساختمان (مبحث 9)

همواره این نکته را مدنظر داشته باشید که در سیستم سقف یوبوت، کنترل برش پانچ اهمیت زیادی دارد. طراحی اسکلت این سقف با کمک نرم افزار ETABS و طراحی دال با نرم افزاهای Safe یا Adapt انجام می شود.

دلیل اهمیت طراحی سقف های مجوف در مشهد و شهرهای دیگر کشور چیست؟

امروزه با پیشرفت تکنولوژی استفاده از سقف های مجوف (سقف های یوبوت و کوبیاکس و..)  به صورت گسترده در مشهد و سایر شهرهای کشور طراحی و اجرا می گردند. انتخاب این سقف ها توسط طراحان بدان علت است که علاوه بر اینکه مزایای فراوانی دارد، از نظر اقتصادی نیز بسیار مقرون به صرفه است.

تغییرات جدید اعمال شده در آیین نامه های طراحی و امکان بهره گیری از تکنولوژی های جدید، منجر به کاهش وزن دال و هزینه های اجرایی مرتبط با آن شده است. پیشرفت های به دست آمده در زمینه تکنولوژی بتن مسلح و دلایل اجرای دال های تخت بتنی در دهانه های بلند عبارتند از:

بهره گیری از آرماتورهای فولادی با مقاومت بالا

استفاده از بتن مقاومت بالا در دال ها

استفاده از آرماتور منفی در وجه فوقانی دال برای کاهش تغییر شکل ها در دال های چند دهانه

لازم به ذکر است که در دالهای مجوف، چنانچه از یک شبکه تیر متعامد در زیر دال اصلی استفاده کنیم ، میزان حجم بتن ریزی و آرماتورگذاری کاهش می یابد و در نتیجه وزن سقف نیز کم می شود.

با این حال در این سیستم  میزان سختی مقطع دال افزایش پیدا می کند. این افزایش سختی به خاطر ایجاد مقطع T شکل در دال است. دال یوبوت هم با توجه به دالهای مجوف و با تغییر مقطع از T به I به وجود آمده است.

در سال 1388 این تکنولوژی توسط مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن کشورتایید شده که از ترکیب بتن، میلگرد و قالب هایی ازجنس پلی پروپیلن تشکیل شده است . توجه داشته باشید که قرارگیری این قالب ها در بین بتن و حذف بتن ناکارآمد هم باعث کاهش وزن دال و مصرف بتن می شود و هم سختی دال را افزایش می دهد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *