ظوابط طراحی سقف یوبوت در شیراز

تعریف یوبوت

همان طور که می دانید سیستم‌های مختلف سقفی برای ساختمان سازی در شیراز و سایر شهرهای کشور وجود دارند و هر کدام از این سیستم ها ویژگی‌های مختص به خود را دارند. به عنوان یکی از انواع سیستم‌های سقفی می توان به سیستم سقف یوبوت اشاره کرد. این سیستم به خاطر ساختار و نحوه ی اجرایش ، مزایای زیادی دارد و راه حل های مختلفی را در اختیار طراحان و مهندسان در شیراز و شهرهای دیگر کشور قرار می دهد. در متن زیر به ذکر ظوابط طراحی سقف یوبوت در شیراز میپردازیم.

ضوابط طراحی سقف یوبوت در شیراز 

طبق بررسی هایی که مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی همزمان با ورود سیستم سقف یوبوت در شیراز و سایر شهرهای ایران انجام داد، دستورالعملی را تحت عنوان «الزامات فنی سیستم سقف بتن مسلح مجوف با تیرچه دو طرفه با استفاده از قالب های ماندگار» ارائه کرد که در ادامه بررسی خواهیم کرد:

 • در سیستم یوبوت از محصول U-Boot  استفاده می کنند. این محصول نوعی قالب توخالی ماندگار از جنس پلی پروپیلن می باشد که از آن جهت ساخت سقف های بتن مسلح دوطرفه مجوف استفاده می نمایند. توجه داشته باشید که این قالب های ماندگار،میان شبکه آرماتوربندیلایه زیرین و لایه بالایی سقف جای داده می شوند و در نتیجه مقطع دال سقف به شکل I را به وجود می آورند.
 • لازم به ذکر است که قالب های یوبوتلازم است بصورت احجام کاملأ بسته از هر طرف، تولید گردند تا بدین منظور مانع از ورود بتن به درون قالب بشوند.
 • فرآیند بتن ریزی کل مقطع سقف از جمله فضای زیر، بین و بالای قالب ها باید از لحظه شروع تا پایان بصورت عملیاتی پیوسته انجام گیرد تا از به وجود آمدن اتصال سرد بین لایه ها جلوگیری شود.
 • همواره این نکته را مد نظر داشته باشید که ویژگی های فنی قالب ماندگار پلی پروپیلنی (PP) مورد استفاده، باید مطابق با استاندارد BBA انگلستان باشد.

استاندارد 2800

 • بهره برداری از این نوع سقف بتنی در ساختمان ها با اسکلت بتن مسلح مندرج در استاندارد ۲۸۰۰ ایران مجاز می باشد. رعایت ضوابط و محدودیت های لرزه ای این ساختمان ها بر اساس استاندارد ۲۸۰۰ ایران برای شیراز و سایر شهرهای کشور و مبحث نهم مقررات ملی ساختمان ایران با عنوان «طرح و اجرای ساختمان های بتن آرمه» الزامی است. علاوه بر این، برای طراحی، ساخت و اجرای اسکلت این ساختمان ها، کلیه ضوابط مبحث نهم مقررات ملی ساختمان ایران و آیین نامه ACI 318-08 حتما باید رعایت شود.
 • براساس استاندارد ۲۸۰۰ ایران، استفاده از این نوع سیستم سقف به همراه ستون های بتن آرمه (دال تخت) فقط در صورتی مجاز می باشد که مقاومت لازم در برابر انواع نیروهای جانبی وارده همچون زلزله توسط دیوارهای برشی بتن مسلح تأمین گردد. در این سیستم، به ویژه زمانی که دهانه بزرگ باشد و نیرو های ثقلی قابل توجهی وجود داشته باشد، لازم است که تمهیدات موردنیاز برای کنترل برش سوراخ کننده (برش پانچ) در نظر گرفته شود و باید ضوابط و شرایط مبحث نهم مقررات ملی ساختمان ایران برای شیراز و شهرهای دیگر و آیین نامه ACI 318-08 در این زمینه کنترل و رعایت شود.
 • در محاسبه، طراحی، ساخت و اجرای سیستم یوبوت ضروری است که ضوابط مبحث نهم مقررات ملی ساختمان ایران برای شیراز و شهرهای دیگر و آیین نامه ACI 318-08 رعایت گردد.
 • بارگذاری ثقلی و لرزه ای به ترتیب باید مطابق با مبحث ششم مقررات ملی ساختمان ایران با عنوان «بارهای وارد بر ساختمان» و استاندارد ۲۸۰۰ ایران انجام شود.
 • با توجه به استاندارد ۲۸۰۰ ایران، تأمین ضوابط دیافراگم صلب در این سیستم سقف ضروری است.

 نکات دیگر طراحی سقف یوبوت

 • فاصله میان قالب های U-Boot نباید کمتر از ۱۰ سانتی متر باشد.
 • تمهیدات موردنیازبرای اجرای سقف جهت پر شدن کامل زیر قالب های توخالی ماندگار با بتن و تأمین کیفیت مناسب بتن باید مورد توجه قرار گیرد. حداقل ضخامت بتن در پایین و بالای قالب ها ۵ سانتی متر است.
 • پایه های اطمینان و شمع بندی که در اجرای این نوع سقف مورد استفاده قرار می گیرد، حتما باید قابلیت اعمال خیز منفی کافی قبل از فرآیند بتن ریزی را داشته باشد.
 • به این نکته توجه داشته باشید که قالب های ماندگار در دو امتداد مستقیم عمود بر هم قرار گیرند و تمهیدات لازم برای جلوگیری از هر گونه حرکت قالب ها در هنگام عملیات بتن ریزی اعمال شود.
 • اتصال سیستم سقف یوبوت به اسکلت سازه ای ساختمان باید به صورتی باشد که بارهای ثقلی و جانبی وارده به راحتی توسط سیستم سقف تحمل گردد و سپس به اسکلت سازه ای ساختمان انتقال پیدا کند.

طراحی سقف یوبوت بر اساس آیین نامه ACI 318-08

 • لازم به ذکر است که طرح لرزه ای دیافراگم سقف و کنترل کیفیت عضو لبه دیافراگم (chord) و عضو جمع کننده (collector) باید بر اساس آیین نامه های معتبر بین المللی مانند ACI318-08 و ASCE7-10 انجام شود. هم چنین، کلیه اعضایی که در مسیر انتقال نیروهای دیافراگم قرار دارند باید مقاومت کافی را داشته باشند.
 • کلیه محدودیت های مربوط به ابعاد بازشوهای سقف و تمهیدات لازم در اطراف بازشوها نیز لازم است که بر طبق مبحث نهم مقررات ملی ساختمان ایران و آیین نامه ACI 318-08 اعمال گردد.
 • به این مسئله توجه داشته باشید که از لحاظ پایداری و دوام، کلیه تمهیدات لازم برای طراحی سقف یوبوت در شرایط اقلیمی شیراز و شهرهای مختلف کشورالزامی است.
 • در مرحله طراحی و اجرای سقف یوبوت در شیراز و شهرهای دیگر، توجه ویژه به جزئیات مسیر و محل نصب اقلام مربوط به تأسیسات مکانیکی و برقی ، یک امر ضروری محسوب می شود.
 • تمامی مصالح و اجزا موجود در سیستم یوبوت اعم از معماری و سازه ای از لحاظ دوام، بهداشتی و زیست محیطی باید براساس قوانین ملی ساختمان ایران و یا آیین نامه های ملی یا معتبر بین المللی شناخته شده مورد استفاده قرار گیرد.
 • الزامات مربوط به انرژی لازم است که بر طبق مبحث نوزدهم مقررات ملی ساختمان ایران با عنوان «صرفه جویی در مصرف انرژی» در نظر گرفته شود.
 • رعایت مبحث سوم مقررات ملی ساختمان ایران برای شیراز و دیگر شهرهای کشور با عنوان «حفاظت ساختمان ها در برابر حریق» و همچنین الزامات نشریه شماره ۴۴۴ مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی راجع به مقاومت اجزای ساختمان در برابر حریق با در نظر گرفتن ابعاد ساختمان، تعداد طبقات، کاربری و وظیفه عملکردی اجزاء ساختمانی ضروری می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *