سقف یوبوت در اصفهان

سقف یوبوت در اصفهان

در سال 2001 میلادی یک مهندس ایتالیایی به نام روبرتو گراند، سیستم قالب‌ بندی بتن جدیدی به نام  یوبوت را ابداع کرد. هدف وی از معرفی این سیستم، کاهش میزان مصرف بتن، هزینه ترابری و تولید دی اکسید کربن بود. قالب یوبوت برای اولین بار در سال 2002 میلادی جهت ساخت یک سازه مورد بهره برداری قرار گرفت. در همان سال با توجه به عملکرد رضایت‌بخشی که این قالب داشت‌، در سراسر دنیا رواج یافت. پس از آن، این سیستم قالب بندی سقف یوبوت در اصفهان و بسیاری از شهرهای کشور نیز مورد استفاده قرار گرفت و در میان مهندسان و کارفرمایان محبوبیت ویژه ای پیدا کرد.

سقف یوبوت در اصفهان چیست و چه کاربردی دارد؟

یوبوت یک محصول پلیمری با پایه پلی پروپلین است، که هدف از طراحی این سقف ها، سبک سازی دال‌ها در سقف و پی‌های گسترده‌ی بتنی است. دال یوبوت از نوع دال‌ های مجوف از تیرچه ‌های عمود بر هم تشکیل شده است، و این سقف بار را به صورت دو طرفه منتقل مینماید.‌

دال‌ یوبوت جزو سیستم ‌های دوطرفه مشبک با قالب‌ های ماندگار می باشند. نوارهای باربر طراحی شده در دال‌های مشبک یوبوت در حقیقت تیرهای I شکل متعامدی هستند که به جهت سختی بالا و سبکی دال، قادر به باربری در دهانه‌ های بلند و کنترل مناسب خیز در این دهانه‌ها هستند.

کاربرد سقف یوبوت

در ساختمان‌ های مرتفع یا ساختمان هایی که دارای سقف هایی با ارتفاع بلند هستند، برای جلوگیری از تغییر شکل و بوجود آمدن خیز، ضروری است که دیافراگم سقف به صورت سخت عمل نماید.

در نتیجه به دلیل سختی بالا، نیاز به دال بتنی مسئله ای است که همواره مورد توجه مهندسین‌ در اصفهان و شهرهای دیگر بوده است.‌

به علت خیز و ترک‌ های بوجود آمده در دال ‌های بتنی، استفاده از دال‌ های بتنی به دهانه‌ های کوچک محدود میگردد و در صورت نیاز به اجرا در دهانه ‌های بزرگ، وجود تیر با آویز بلند و هزینه‌های مربوط به اجرا مشکل‌ کارفرمایان را دوچندان میکرد، تا اینکه سیستم دال مجوف یوبوت (سقف یوبوت ) وارد بازار شد و تمامی این اشکالات را برطرف کرد.

یوبوت ، یک سیستم اجرای سقف دال مجوف دوطرفه بتنی با قالب‌های پلاستیک بازیافتی است. قالب‌های مورد استفاده در سیستم یوبوت قطعات پیش ساخته یا مدولار به شکل مخروط‌های ناقص توخالی هستند.

این قالب‌های توخالی، یک دال بتنی متشکل از چندین تیر I شکل را تشکیل می دهند. سرهم کردن قالب‌های سیستم یوبوت به صورت کامل در محل پروژه انجام می‌گیرد. پس از نصب قالب‌ها در اصفهان و یا شهر موردنظر، سقف بتن‌ریزی میگردد.

به طور کلی، دال‌های بتنی به سه نوع دال با هسته توپر، دال با هسته مجوف و دال ترکیبی دسته بندی می گردند. یوبوت، یک سیستم اجرای دال با هسته مجوف محسوب می شود.

کاربرد سیستم یوبوت در اصفهان چیست؟

سقف یوبوت، بیشتر در سازه‌هایی مورد بهره برداری قرار می‌گیرد که نیاز به فضای بزرگ با تعداد ستون‌های کم دارند. به این ترتیب، کاربرد اصلی این سیستم در موارد زیر است:

 • در ساخت ساختمان‌های عمومی (پارکینگ و سالن‌های کنفرانس)، تجاری (فروشگاه، برج و تالارها)، مسکونی، صنعتی، بیمارستان‌ها و غیره
 • فونداسیون گستردهدر خاک‌هایی با ظرفیت باربری پایین
 • دال‌های بتنی دو طرفه

مزایای سقف یوبوت در اصفهان

سقف یوبوت مزایای فراوانی دارد و به همین دلیل هم محبوبیت زیادی دارد و هم بسیار کاربردی است. در ادامه، به معرفی برخی از این مزیت ‌ها می‌ پردازیم:

 • سیستم یوبوت به دلیل حمل و نقل آسانی که دارد، تمامی هزینه های مربوط به ترابری را کاهش می دهد. ساختار سیستم یوبوت به گونه ای است که امکان روی هم سوار کردن قالب‌ها را فراهم می آورد. بدین صورت می‌توان تعداد زیادی از قالب‌ها را با ماشینهای کمتر به مکان مورد نظر انتقال داد که بعث کاهش هزینه ترابری میگردد.
 • یکی دیگر از مزیت های این سقفها سبکی، سادگی و نازکی آن ها می باشد. بکارگیری یوبوت باعث کاهش وزن سازه (حدود 40 درصد)، تغییرشکل (حدود 15 درصد)، کاهش بار اعمال شده بر فونداسیون و سطح مقطع یا تعداد پایه‌ها می گردد.
 • با بهره گیری از سقف های یوبوت می توان عمق فونداسیون مورد نیاز را به میزان چشمگیری کاهش داد. به دلیل اینکه در سقف های یوبوت وزن سازه کاهش می یابد، بار کمتری به فونداسیون وارد می شود. بدین صورت می‌توان عمق فونداسیون را کم کرد. این خصوصیت، هزینه اجرای فونداسیون را نیز کاهش می‌دهد.
 • مزیت دیگر این نوع سقف ها این است که آزادی عمل بیشتری را در فرآیند طراحی به مهندسان می دهند و این آزادی بدان علت است که حذف تیرها، کاهش وزن و افزایش مقاومت، گزینه های متنوع تری را برای طراحی ابعاد، تعداد و محل قرارگیری المان‌ هایی مانند بازشو ها و ستون‌ ها پیش روی مهندسان قرار می دهد.
 • به عنوان یکی از مزیت های مهم سقف های یوبوت می توان به بهبود عایق صدا، حرارت و لرزش اشاره کرد. مقاومت بالای سقف یوبوت باعث کاهش لرزش سازه میگردد. وجود فضای خالی درون سقف نیز انتقال صوت و حرارت را به میزان چشمگیری کاهش می‌دهد.

دیگر مزایای سقف یوبوت

 • از مزیت های دیگر سقف های یوبوت این است که قابلیت اجرا در اسکلت های بتنی و فلزی را دارند.در واقع، سادگی و استحکام بالایی که این سقف ها دارند باعث شده که گزینه مناسبی برای اجرا در اسکلت‌های بتنی و فلزی باشند.
 • سقف های یوبوت این امکان را برای مهندسان فراهم می سازد که تعداد طبقات ساختمان راافزایش دهند و این بدان علت است که میزان مصرف بتن در این نوع از سقف ها پایین بوده و هم چنین ضخامت سقف های یوبوت کم می باشد، بنابراین فضای بیشتری برای تشکیل طبقات آزاد می‌شود.
 • این نوع از سقف ها این قابلیت را دارند که عملکرد لرزه‌ای بهتری را در مقایسه با سایر سقف های دیگر از خود نشان دهند. به دلیل یکپارچگی بیشتر سقف یوبوت (به طور کلی سقف‌های دال بتنی)، عملکرد بهتری در برابر زلزه دارند.
 • در سقف های یوبوت به خاطر حذف ستون‌ها، وزن پایین و استحکام بالا، امکان اجرای دهانه‌های بلندتری را نسبت به دیگر سقف‌ها فراهم می آورد.

معایب سقف یوبوت در اصفهان 

در کنار تمام مزیت‌هایی که برای استفاده از سقف های یوبوت در اصفهان و یا شهرهای دیگر کشور در قسمت بالا توضیح دادیم، این سیستم نیز مانند سیستم‌های دیگر دارای معایبی نیز است. در ادامه مطلب به بررسی برخی از اصلی‌ترین و مهم ترین معایب سقف های یوبوت می پردازیم که عبارتند از:

 • اگر بخواهیم از نظر اقتصادی سقف های یوبوت را بررسی کنیم می توان ادعا کرد که اجرای سقف یوبوت در دهانه‌های کوتاه از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نیست.
 • در صورتی که بتن‌ریزی به صورت صحیح و با رعایت استانداردهای لازم انجام نشود، امکان ورود بتن به درون قالب یا عدم پوشش کامل بتن تا کف قالب وجود دارد.
 • لازم به ذکر است که مقدار مصرف بتن در قالب های دوبل (به خاطر ارتفاع بیشتر) و قالب اصلاح شده (به خاطرابعاد کوچکتر) بیشتر می باشد.
 • در صورتی که سقف های یوبوت موردنظر در اصفهان و یا هر شهر دیگری از اتصال مناسب و استانداردی برخوردار نباشند، این امکان وجود دارد که قالب‌ها بلند شوند.
 • به جای بهره برداری از سقف های یوبوت می توان از سقف‌های جایگزین بسیار زیاددیگری بهره برداری کرد.
 • یکی از مسائل حائز اهمیت و ضروری در مورد این نوع از سقف ها مسئله بکارگیری جک یا شمع‌بندی برای نگهداری قالب کف سقف است.
 • در سقف های یوبوت به خاطر اینکه اسپیسرهای مربعی وجود دارند، از پوشش کامل بتن بر روی سقف جلوگیری می شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *