قالب یوبوت

یوبوت

برای ایجاد دال سبک در ساختمان روشهای گوناگونی میتوان استفاده کرد . یکی از این روشها استفاده از قالبهای یوبوت است که از پلی پروپیلن ساخته شده است.

با استفاده از یوبوت در سقف ساختمان امکان ایجاد دال مجوف به صورت تیرچه های عمود بر هم با صفحه بتنی در زیر و روی آن وجود دارد که باعث صرفه جویی زیاد در مصرف بتن و میلگرد میگردد.

همچنین استفاده از یوبوت ایجاد دال با دهانه های بزرگ و تحت بار زیاد را ممکن میسازد. برای اجرای سقف یوبوت ابتدا باید کف کار به طور کامل پوشیده شود و شبکه میلگرد براساس طراحی انجام گرفته اجرا میگردد.

پس  از اجرای شبکه میلگرد ، قالبهای یوبوت نیز بر اساس طراحی از پیش تعیین شده و با استفاده از اتصالات جانبی مخصوص در کنار هم چیده میشوند. در مرحله آخر شبکه آرماتور بالایی و در صورت نیاز از آرماتور برشی بصورت قلاب استفاده می گردد.

بتن ریزی در سقفهای یوبوت در دو مرحله انجام میگیرد .ابتدا تا ارتفاع زیر قالبهای یوبوت بتن ریزی انجام شده وسپس بعد از گیرش اولیه بتن ، از همان مکانی که بتن ریزی اولیه شروع شده بود دوباره اقدام به بتن ریزی میگردد. دلیل اینکار به خاطر کم کردن فشار بتن به این قالبها است و در انتها سطح بتن صاف شده آماده برای مراحل بعدی میگردد

کاربرد

با توجه به قابلیت های این گونه سقفها امکان استفاده از آن در ساختمانهای با فضای باز زیاد مانند ساختمانهای صنعتی و تجاری و ادارات می باشد . همچنین دست طراح برای جانمایی ستونها و نوع آرایش آنها باز است

مزایای سقف یوبوت 

 • امکان استفاده برای دالهای دوطرفه
 • کاهش بار وارد شده به پی ساختمان
 • صرفه جویی در مصرف بتن، میلگرد و کم شدن وزن سازه تا حدود 40 درصد
 • حذف تیر بین ستونهای ساختمان
 • کم شدن تعداد ستونها و امکان آرایش نامنظم ستونها در طراحی بوسیله یوبوت
 • امکان اجرای دهانه بین دو ستون تا حدود 20 متر طول
 • امکان تغییر در فضای معماری به صورت بسیار ساده تر نسبت به سقفهای دیگر
 • مقاوم در برابر آتش سوزی
 • به دلیل عدم وجود تیرآویز دارای ارتفاع مفید بیشتر در طبقات است
 • اجرای آسان و سریع
 • عدم نیاز به سقف کاذب

مقایسه پلی استایرن با یوبوت

پلی استایرن به دلیل ارزان بودن و تنوع مصرف یک  ماده بسیار پرکاربرد در صنعت ساختمان است .

البته این ماده نیز مانند دیگر مواد معایب خاص خود را دارد. بزرگترین عیب پلی استایرن ، رها سازی مواد و گازهای سمی در دمای عادی میباشد. همچنین اینگونه سقفها پس از قرار گیری در برابر اتش با حجم زیاد و پس از حدود 20 دقیقه منفجر میگردند.برای جلوگیری از انفجار، لوله هایی در دالهای پیش ساخته با پلی استایرن قرار میدهند تا فشار داخل دال را تنطیم کند هر چند در نهایت گازهای خارج شده از این لوله ها نیز سمی هستند

اما یوبوت چون از جنس پلی اتیلن میباشد حتی در صورت آتش گرفتن نیز از خود مواد و گاز سمی متساعد نمیکند. از دیگر مزایای یوبوت اشغال فضای بسیار کم درکارگاه میباشد . به دلیل قرار گیری قالب یوبوت در داخل یکدیگر و وزن به نسبت کم ، حمل و نقل آن نیز آسان است.

برای طراحی و اجرای سقف یوبوت کلیک نمایید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *